Czy kangury lubią Oolong?

Dariusz Kułaga Herbaty

Zwyczaj picia herbaty sięga ponad 3000 lat wstecz. Stosowany niegdyś na różne dolegliwości napar stał się popularny na całym świecie jako wyjątkowo aromatyczna forma napoju.

Zwyczaj picia herbaty sięga ponad 3000 lat wstecz. Stosowany niegdyś na różne dolegliwości napar stał się popularny na całym świecie jako wyjątkowo aromatyczna forma napoju.

Jedna z najlepszych odmian herbaty to Oolong, która powstaje z liści oraz pąków wiecznie zielonego krzewu Camellia Sinensis hodowanego między innymi w Australii. Taki napar wyróżnia się owocowymi, kwiatowymi lub drzewnymi nutami, a także niepowtarzalnym, bogatym smakiem. Herbata Oolog, potocznie zwana niebieską lub smoczą, cieszy się uznaniem z uwagi na to, że jest wyselekcjonowana z najlepszych liści. Jakie właściwości ma taki napar? Czy liście Oolong mogą być dobrym pokarmem dla roślinożernych, australijskich kangurów?

Smocza herbata o właściwościach prozdrowotnych

Herbata Oolong jest półfermentowana, co oznacza, że po zbiorach jej liście zostały poddane zwiędnięciu, wytrząsaniu oraz częściowemu procesowi fermentacji. Warto wspomnieć, że takie liście dojrzewają niekiedy aż 60 lat, co znacząco wpływa na ich doskonałą jakość, a niekiedy również cenę.

Napar przygotowuje się, zalewając liście wodą o temperaturze między 75 a 85 stopni i parząc je około 5 minut. Taka herbata ma właściwości prozdrowotne, w tym między innymi:

  • hamuje wolne rodniki i procesy utleniania komórek,
  • spowalnia rozwój chorób sercowo-naczyniowych,
  • minimalizuje ryzyko zachorowania na nadciśnienie, cukrzycę, chorobę Alzheimera, Parkinsona i nowotwory,
  • działa przeciwpróchniczo,
  • pobudza przemianę materii, wspomagając proces odchudzania.

Niebieska herbata Oolong wykazuje sporą zawartość teiny, dlatego nie zaleca się jej picia kobietom w ciąży.

Rodzaje herbat Oolong

Jako miłośnicy aromatycznych herbat pozyskiwanych z najlepszych liści i pąków wprowadziliśmy do naszego asortymentu kilka rodzajów Oolong. Znajdziesz u nas herbatę:

Każda z nich charakteryzuje się innym smakiem, dlatego zachęcamy do spróbowania wszystkich.

Z uwagi na to, że Camellia Sinensis jest nie tylko hodowana w Chinach, ale również w Australii, niektórzy jej entuzjaści zastanawiają się, czy roślinożerne kangury żyjące w tym regionie mogą żywić się takimi liśćmi. Nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających ową teorię. Kangury odżywiają się głównie trawą oraz liśćmi, jednak nie mamy pewności, że możemy do nich zaliczyć właśnie Oolong.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password