1. Czym różnią się herbaty czarne, zielone, czerwone i białe?

Pełna odpowiedź zajęłaby nam wiele stron, ale krótko mówiąc wszystkie główne różnice w wyglądzie, cechach smakowych, wpływie na organizm i wiele innych wynikają z odmiennego sposobu przygotowania, przetwarzania surowych liści herbacianych czyli od stopnia ich utlenienia. Najbardziej utlenione (palone) są herbaty czarne, a najmniej białe. Więcej informacji znajduje się na stronce "O herbatach ogólnie".

 

2. Jak szukać ulubionej i najlepszej dla mnie herbaty?

Przy wyborze herbaty można kierować się różnymi względami. Można wybrać herbatę dla siebie najzdrowszą lub herbatę najsmaczniejszą. Nie zawsze musi to iść w parze. Na naszej stronie postaraliśmy się w sposób jasny i przejrzysty podzielić herbaty, tak aby ten wybór był maksymalnie prosty.

Oddzielnie wyodrębniliśmy specjalne herbaty funkcjonalne i ziołowe, których przeznaczeniem jest pomoc przy różnych dolegliwościach i schorzeniach. Herbaty pozostałe mają także wieloraki, prawie zawsze pozytywny wpływ na nasz organizm i tu możemy wybierać między herbatami naturalnymi i herbatami smakowymi, których smak został wzbogacony odpowiednimi dodatkami, a odczuwany aromat jest naturalny i pochodzi od owocowych i kwiatowych dodatków lub od olejków aromatyzujących herbatę. Posiadamy w ofercie wiele różnych smaków dla wszelkich możliwych odmian herbaty.

Zupełnie oddzielną grupę stanowią herbaty owocowe, w których nie występuje liść krzewu herbacianego, a "nośnikiem treści" jest hibiskus lub całkowicie owocowa mieszanka. Smak takiej herbatki zależy od owocowych składników lub zastosowanego aromatu.

Reasumując jeśli preferujemy naturalny herbaciany smak - wybieramy herbaty naturalne, jeżeli herbata ma pięknie pachnieć i zachować właściwości herbaty naturalnej - wybieramy herbaty smakowe lub owocowe. Na schorzenia szukamy w zakładce herbaty funkcjonalne i ziołowe. Kolejno, jeżeli najważniejsza jest dla nas moc i tradycyjny smak szukamy herbat na bazie herbaty czarnej, jeżeli wolimy coś delikatnego to wybieramy bazy herbat zielonych lub białych, a jeżeli smak może być ostry, a afekt w postaci szczupłej sylwetki ma nadejść szybciej wybieramy herbaty czerwone nie bez kozery nazywane pogromcami tłuszczu.

 

3. Jak odpowiednio zaparzyć herbatę liściastą?

Odpowiednie parzenie herbaty to prawdziwa sztuka. Wiedza na ten temat jest niezwykle rozległa, i dlatego tylko w dużym uproszczeniu można przyjąć, że:

- herbaty czarne parzymy w temperaturze 95-100 C przez 1-2 minuty

- herbaty zielone parzymy w temperaturze 65-85 C przez 2-3 minuty

- herbaty czerwone parzymy w temperaturze ok. 96 C przez 2-3 minuty

- herbaty białe parzymy w temperaturze 60-70 C przez 3-5 minut

- herbaty owocowe parzymy w temperaturze 98-100C przez 3-8 minut

- herbaty ziołowe parzymy zależnie od głównego składnika , zazwyczaj zalewając wrzątkiem lub gotując na małym ogniu przez kilka minut

To bardzo uproszczony podział. Parzenie najlepiej dostosować eksperymentalnie (nie wykraczając mocno poza podane wartości) odpowiednio do własnych preferencji i potrzeb. W opisie herbat podajemy orientacyjne wartości użytej masy herbaty, temperatury i czasu parzenia zarówno opisowo jak i graficznie na zdjęciu produktu.Nieco więcej informacji znajdziecie w zakładce "Ogólne zasady parzenia herbaty", która umieszczona jest w stopce.

 

4. Herbata liściasta czy ekspresowa?

Naszym zdaniem jedyną zaletą herbaty ekspresowej, w morzu wad, jest prostota przygotowania. Ale czy to naprawdę zaleta? Dla miłośnika herbaty ceremonia parzenia jest często równie ważna jak sama konsumpcja naparu. Pozwolę sobie pominąć wyliczanie wszystkich różnic, ale wystarczy rzut oka na zawartość torebki i piękne źdźbła herbaty liściastej by wyciągnąć odpowiednie wnioski. To co zostanie w torbie po zużyciu całej zawartości herbaty liściastej ma chyba lepszą jakość od zawartości ekspresowej tzw. "herbaty". Nie wspomnę już o barwnikach i polepszaczach smaku często dodawanych do ekspresówki celem np. przyczernienia naparu. Fuj, Oczywiście jak zawsze są wyjątki, ale one zgodnie ze szkolną maksymą tylko potwierdzają regułę. Niestety.

 

5. Kawa arabica czy robusta.

Kawa arabika i robusta to dwie odmiany tego samego gatunku krzewu kawowca. Dla koneserów (i nie tylko) różnice są ogromne. Poza kształtem i wielkością zasadniczą różnicą jest zawartość kofeiny, która w ziarnach robusty jest kilkukrotnie większa niż u jej kuzynki, arabiki. Sama arabika, bez dodatku robusty jest smaczna i delikatna ale brakuje jej"kopa". Sama robusta z kolei może doprowadzić do zawału co bardziej delikatnych konsumentów. Powiedzmy szczerze singlowa robusta niemal nie nadaje się do picia. Stosuje się ją głównie jako składnik mieszanek kawowych np. do espresso (które potrzebuje więcej mocy) w ilości zazwyczaj od 10% do 50% zawartości.Ma także słabsze cechy smakowe i nieciekawy aromat. Dla osób chcących poznać różne niuanse smakowe kawy zdecydowanie polecamy kawę arabicę. Tam znajdziecie przeróżne nuty smakowe i zapachowe - wyczuwalną czekoladę, zioła, drewno, pieprz, itp. A zatem zdecydowanie arabica, nawet kilka filiżanek dziennie. To lepsze niż podejrzane espresso kiepskiej jakości , w którym "siedzi" tania mieszanka z dominacją robusty (jest ona dużo tańsza od arabiki).

 

6. Jak dobrze zaparzyć kawę w ekspresie ciśnieniowym w domu?

Należy sobie zdawać sprawę, że ekspres ciśnieniowy jakim zazwyczaj dysponujemy w domu znacznie odbiega parametrami (i całe szczęście ceną wink) od maszyn używanych w dobrych kawiarniach. Ale i z takiego maleństwa - z oczywistych względów pomijam automaty - da się wycisnąć niezłą małą czarną. Taki ekspresik jest zwykle przystosowany do robienia kilku kaw dziennie więc po 2-3 filiżance wykonanej jedna po drugiej ich jakość zdecydowanie spada. Ale pierwsza i druga (kawę zazwyczaj pijemy w parach) może być bardzo OK. W łyżce, którą potem umieścimy w gnieździe ekspresu, kawę lekko dociskamy z mocą zależną od możliwości naszych i ekspresu (efekt sprawdzamy empirycznie). Kawa nie może być zmielona ani zbyt drobno (ponieważ może zapchać łyżkę nawet na zawsze) ani zbyt grubo (ponieważ woda przez nią przeleci bez oporu, a zatem i zaparzenia). Ilość kawy wpływa na moc naparu, ale przesada jest niewskazana. Mokra kawa lekko się uniesie w łyżce i będzie skutecznie zapychać otworki, z których leci woda.

Pozostałe rodzaje ekspresów to łatwizna, a sposoby alternatywne (chemeks, aeropres, itp.) pozostawimy dla bardziej ciekawskich.

 

7. Jak pakujecie zamówione produkty?

Jeżeli produkt posiada różne opcje pakowania przy zamówieniu klient może wybrać sposób i torebkę w jaką będzie zapakowana herbata lub kawa. W poprzedniej wersji sklepu do każdego towaru przypisaliśmy zdjęcia dostępnych opakowań, jednak znacznie utrudniało to klientom proces zamawiania. W obecnej wersji zrezygnowaliśmy ze zdjęć przy produktach i pozostawiliśmy jedynie ich opis w niniejszej odpowiedzi. Dostępne jest zasadniczo 5 rodzajów toreb do pakowania produktów:

   - Do pakowania herbaty o gramaturze do 250g włącznie;

       - EKO - 2 warstwowe, papierowe, powlekane wewnętrznie folią aluminiową OPP lub PP

       - BLACK - 3 warstwowe z czarnej folii PET z połyskiem, powlekane wewnętrznie folią aluminiową i PE

  - Torba standardowa OPP wykonana z folii OPP z zakładką lub z płaskim dnem - do pakowania niewielkich wagowo   elementów zestawów prezentowych

  - Torba z folii metalizowanej METALIZA wykonana z folii metalizowanej - służy do pakowania gramatur powyżej 250 gram (lub torba eko NATURA wykonana z papieru powleczonego wewnętrznie folią OPP)

  - Torba aluminiowa ALU wykonana z folii aluminiowej - dostępna w różnych kolorach (brąz, srebrna, złota) - służy zazwyczaj do pakowania kawy

Wszystkie opakowania jednostkowe są standardowo trwale zgrzewane termicznie lub na zamówienie zamykane klipsem lub naklejką.

Przygotowane produkty pakowane są w nowe, sztywne kartony i oklejane taśmami firmową oraz w razie potrzeby taśmą bezpieczeństwa. Kartony wyściełane są folią bąbelkową w wersji EKOLOGICZNEJ BIODEGRADOWALNEJ. We wszystkich opakowaniach staramy się stosować wyłącznie lub maksymalnie produkty biodegradowalne lub przynajmniej przeznaczone do recyklingu.

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password